in

SevimliSevimli YUHYUH

VPS – VDS Sunucudan Atılan Mailler Spam Klasörüne Düşüyor Sorun Çözümü

Mail Spama Düşüyor Sorun Çözümü

VDS veya VPS kiraladınız, yönetim panelinizi seçtiniz, sitelerinizi aktardınız. Buraya kadar her şey normal. Mail hesaplarınızı açtınız ve test etmek istediniz fakat attığınız mailler gelen kutusu klasörüne düşmüyor… Bu sorunun ne kadar can sıkıcı olduğunu tahmin edebiliyoruz fakat endişelenmenize hiç gerek yok. Bu yazımızda gönderdiğiniz maillerin 10/10 şekilde gelen kutusuna düşmesini sağlamanız için sizlere önerilerde bulunacağız. Yazımızda bulunan işlemleri yapmanızdan bir kaç gün sonra sorunsuz bir şekilde siz de mail göndermeye başlayabilirsiniz.

Spam klasörü son kullanıcıyı sahte iletilerden ve sahte göndericilerden korumak için oluşturulmuş bir alan. Bu alanın dolmasını sağlayan da blacklistler var. Blacklist veritabanı oluşturan kimi yerler çok önemsenirken kimi yerler de sadece yeşilliğin arasında bir kırmızı olmakla yetiniyor.

İşlemlere geçmeden önce MxToolbox web sitesini kullanarak sunucu ip adresinizin blacklistte olup olmadığını sorgulamalısınız. Eğer kıpkırmızı bir sonuçla karşılaşıyorsanız sağlayıcınız size temiz bir ip vermemiş demektir. Eğer bir kaç tane kırmızıyla karşılaştıysanız panik yapmanızı gerektirecek bir durum yok. Blacklist’e sokan bu veritabanı sahipleri sizin mail probleminizi fark etmiş demektir. Aşağıda anlatacağımız işlemleri yaparak yeşillendirebilirsiniz. Eğer hepsi yeşilse ve spama düşüyorsa elinizi çabuk tutarak bu sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.

Gerekli kontrolleri sağlamamızın ardından atılan maillerin spam klasörüne düşme sorununu düzeltmek adına uygulanması gereken adımlara gelelim. Bu adımları uygularken dikkatli olmanızı öneririm. Özellikle DNS ayarları yapılırken en ufak hata sitenin çalışmasını etkileyebilir.

1) Sağlayıcınızdan rDNS Kaydı Yapılmasını İsteyin

Gmail üzerinde spam gelen iletilerin spam klasörüne düşmesinin büyük nedeni budur. Sunucu üzerinde eğer bir “rDNS” kaydı yani “Reverse DNS” kaydı bulunmuyorsa gönderilen ileti farklı bir alan adı üzerinden gönderildiği ve asıl alan adı ile uyuşmadığı için spam klasörüne düşüyor. Bu nedenle kontrol panelinizde rDNS ile ilgili bir ayar varsa dilerseniz siz yapabilirsiniz dilerseniz de sağlayıcınızdan rica edebilirsiniz.

İlgini çekebilir:  Cappy Canavarı Hakkında Yapılmış En Komik Dedikoduları Derledik!

rDNS kaydı gelen ve giden maillerin mail.alanadi.com üzerinden gitmesi demektir. Eğer rDNS kaydınız yoksa sunucunuzun hostname’i üzerinden mailleriniz gidecektir. Bu hostname ile sizin siteleriniz arasında bir bağ olmadığı için de kimlik doğrulaması gerçekleştirilemiyor, iletiler spam klasörüne düşüyor.

rDNS Ayarı Yaparken Dikkat!

Bir rDNS kaydı sadece bir ip adresine yapılabiliyor. Bu nedenle sunucunuzda sadece bir ip adresi varsa bütün mail trafiğini bir alan adınız üzerinden yönetmeniz gerekecek.

Örneğin a.com, b.com ve c.com şeklinde üç adet web siteniz, bir adet de sunucuya giriş için kullandığınız ip adresiniz olsun. Üç web sitesi için de ip sorgulaması yaptığınızda ana sunucunuzun ip adresini göreceksinizdir. Bu nedenle yapmanız gereken işlem şu şekilde: a, b veya c.com adresinden birisi için rDNS kaydı oluşturun (Örnek olarak a.com için yapalım).

  1. mail.a.com şeklinde rDNS kaydı yaptık, veya sağlayıcıdan rica ettik.
  2. a.com adresinin DNS ayarlarına aşağıdaki şekilde bir kayıt ekledik: (a kaydı eklenmesi gerekiyor mail.a.com ve sunucu ip adresiniz yer almalı bu şekilde rDNS kaydına DNS ayarları ile işaret etmiş olacağız. a.com için mx kaydı mail.a.com ise değiştirmeyin öyle kalsın. Değilse mail.a.com olarak değiştirin)
  3. b.com ve c.com için de DNS ayarlarında MX kaydını düzenlememiz gerekecek. Bunun için aşağıdaki şekilde güncelliyoruz. Sol tarafta b.com ve c.com yazacak, sağ tarafta ise mail.a.com yer alacak.

İşlemleri gerçekleştirmenizin ardından mail.a.com adresine ping atarak sizin sunucunun ipsini alıp almadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun yanında rDNS işleminin başarılı olup olmadığını da MxToolbox web sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Her şey doğru gittiyse bir gün içerisinde rDNS kaydı oturduğunda şöyle bir sonuçla karşılaşmış olacaksınız; Terminal’e veya CMD’ye ping mail.a.com yazın. Sunucunuzun ip adresini görmelisiniz.

Önemli Not: Cloudflare kullanıyorsanız eklediğiniz DNS kayıtlarının aynısını Cloudflare DNS bölgesine eklemeyi unutmayın.

İlgini çekebilir:  Alacakaranlık Oyuncusu Jacob'ın Yeni Hali Eser Yenenler'e Benziyor!

MxToolbox üzerinden rDNS kontrolü yaptığınızda da a.mail.com şeklinde bir sonuç almanız gerekiyor.

2) Barındırdığınız “Her Web Sitesi İçin” Mailleri DKIM İle İmzalayın

Blacklist veritabanı oluşturan firmalar ve mail sağlayıcıları için bir hayli önem arz eden bir diğer konu da maillerin DKIM ile imzalanmış olması. Kullandığınız yönetim paneline göre bu ayar değişiklik gösterecektir. Plesk ve Cyberpanel kullanıyorsanız bu işlem otomatik olarak yapılıyor. DKIM imzalama işlemini her web sitesi için tek tek yapmanız gerektiğini unutmayın. Aksi taktirde spam problemi işlem yapmadığınız alan adı için devam edecektir. (Diğer yönetim panelleri hakkında bir fikrim yok, internetten “yönetim paneli adı” DKIM yazarak bulabilirsiniz)

2.1) Plesk Panel kullanıyorsanız:

Sol menüden “Web siteleri ve alan adları” bölümüne gelin ve tıklatın. İlgili web sitesinde sırasıyla “Posta” -> “Posta Ayarları” yazılarına tıklatın.

Posta ayarları bölümünde en altta “Giden Eposta mesajlarını imzalamak için DKIM gereksiz posta koruması sistemini kullanın” seçeneğini aktif hale getirin ve uygulayın butonuna tıklatın. Yönetim paneliniz otomatik olarak işlem yaptığınız alan adının DNS bilgilerini güncelleyecektir.

2.2) CyberPanel kullanıyorsanız:

Eğer ilk web sitesi eklerken DKIM özelliğini de seçtiyseniz herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Eğer DKIM özelliğini aktif hale getirmediyseniz daha sonra açma şansınız var. Çok basit bir işlem, telaş yapmanıza gerek yok.

İlgini çekebilir:  Cyberpanel phpMyAdmin Default Şifresini Öğrenme ve Değiştirme

Eğer DKIM özelliğini web site oluştururken seçmediyseniz, sol taraftan sırasıyla “Email” > “DKIM Manager” bölümüne gelin. “Select Website” bölümünde ise sırasıyla web sitelerinizi seçin. Eğer işlem sonunda DNS kaydı otomatik eklenmediyse sağ taraftaki “Public Key”i elle eklemeniz gerekiyor.

Eğer tüm işlemler başarılı olduysa Cyberpanel üzerinden DNS ayarlarına baktığınızda aşağıdaki şekilde bir manzara ile karşılaşmalısınız. 11 ve 13 id’li kayıtlar işlemin başarılı olduğunu gösteriyor. (Temsilidir)


Önemli Not: Eğer Cloudflare kullanıyorsanız bütün DNS yönlendirmeleri Cloudflare üzerinden yapılıyor. Bu nedenle Cloudflare panelinizdeki DNS ayarlarını el ile düzenlemeniz gerekiyor. Bunun için sunucu yönetim panelinizdeki ilgili DNS alanını kopyalayın ve Cloudflare’a txt seçeneği ile ekleyin. Eğer Cloudflare kullanıyorsanız işlem sonrası aşağıdaki şekilde bir görüntüyle karşılaşmalısınız:


Son olarak bütün her şeyin doğru çalışıp çalışmadığını mail-tester.com adresinden sorgulayabilirsiniz. Web sitesini ziyaret ettiğinizde karşınıza bir mail adresi çıkacak. Çıkan mail adresine sunucunuz üzerinden bir mail gönderin. İçeriği önemli değil fakat sağlıklı bir sonuç almak istiyorsanız her zaman gönderdiğiniz veya gelecekte göndermeyi planladığınız bir mail içeriği ile mail gönderin.

Belirtilen adrese mail göndermenizin ardından “Değerlendirme sonuçlarına bakın” butonuna tıklatın. Yoğunluğa göre bir kaç saniye içerisinde gönderdiğiniz mailinizin sağlığını size söyleyecek. Eğer her şey yolunda gitmişse sonuç olarak 10/10 almamanız için hiçbir neden yok.

Son olarak…

Buraya kadar bütün işlemleri gerçekleştirirseniz bir kaç gün içerisinde spam klasörüne düşme probleminden radikal olarak kurtulmuş olacaksınız. Özet olarak, bu yazımızda sunucumuz için rDNS kaydı gerçekleştirdik. DKIM ayarlarını yaptık ve gönderdiğimiz maillerin spam klasörüne düşme problemini giderdik. Artık daha sağlıklı bir şekilde mail alıp gönderebileceğiz.

Yazar: Berkay Çatak

Öyle süper bir geliştirici değilim, kendimi anlatmam gerekirse kısaca her şeyi öğrenmek için el atan biri diyebilirim. Bu zamana kadar MeTekno.com adresinde ve Bqloo.com adresinde yazarlık yaptım. Birçok haber girerek kullanıcıların ilgisini en iyi çekecek konulara odaklandım. Hayatım boyunca da bunu devam ettireceğim.

Reklamsız YouTube MP3 Dönüştürücü

YouTube’dan MP3 İndirmek İçin Muhteşem Platform

Güldürürken Düşündüren, Düşündürürken Ağlatan Asgari Ücret Tweetleri