in , ,

macOS İçin Temiz Flutter Kurulumu – Kolay

Son zamanlarda cross platform geliştirmeye ilgi artınca gözler Google’ın Dart dili alt yapısını kullanan teknolojisi Flutter’a çevrildi. Flutter kullanarak iOS, Android hatta web için aynı anda proje geliştirebilirsiniz. Web henüz Resmi olarak açıklanmasa da bir kaç ay içerisinde kullanıcıların kullanımına sunulacak.

Bu yazımızda macOS işletim sistemi olan bir cihazımıza Flutter’ı nasıl temiz ve kolay bir şekilde kurabiliriz bu konuyu anlatacağız. Aşağıdaki listedekileri adım adım eksiksiz bir şekilde uyguladığınızda siz de Flutter ile uygulama geliştirmeye başlayabileceksiniz.


macOS’a Flutter Nasıl Kurulur?

Flutter’ı kurabilmek için cihazınızda yaklaşık olarak 30 GB’lık bir boş yer olması gerekiyor. Bu denli yüksek bir boyuta sahip olmasının nedeni Android Studio, Xcode gibi büyük uygulamaları aynı zamanda emülatörlerini kuracak olmamız.

macOS flutter kurulumunu temiz bir şekilde başarmak için lütfen listeyi eksiksiz bir şekilde takip edin.

1) Flutter.dev Adresinden Flutter’ı İndirin

flutter.dev adresine giriş yaptıktan sonra Get Started butonuna tıklatın. Çıkan sayfada işletim sistemi seçtikten sonra verilen .zip dosyasını indirmeye başlayın.

2) İndirdiğiniz Dosyayı zip’den Çıkartıp Ana Dizine Yerleştirin

Yaklaşık bir buçuk GB’lık Flutter dosyası indikten sonra zip’den çıkartıp kullanıcı adınızın olduğu ana dizine taşıyın. Ana dizine ulaşmak için Finder > Git > Ana Klasör yolunu takip edebilirsiniz.

İlgini çekebilir:  Mars 2020 Aracı İle Mars'a İsmini Gönder!

3) Dosyalarımızda Gerekli Düzenlemeleri Yapın

Dosyalarımız içerisinde gerekli düzenlemeleri yapmak için işletim sistemimizde gömülü olan Terminal programını kullanacağız. cmd + space yaparak veya aramaya Terminal yazarak erişebilirsiniz.

Terminali açtıktan sonra kullanıcı adınızın olduğu dizinde (benim için berkaycatak) “nano .bash_profile” kodunu yazıp center’a tıklıyoruz. Bu dosya içerisinde de export PATH=”$PATH:/Users/KULLANICI ADINIZ/flutter/bin” yazıp kullanıcı adınız yerine kullanıcı adınızı yazarak dosyayı kaydedin.

Daha detaylı anlatmak gerekirsek:

  1. Terminal ekranında kullanıcı adınızın bulunduğu dizine gelin. Eğer alt dizindeyseniz cd .. yazarak çıkabilirsiniz.
  2. nano .bash_profile yazarak .bash_profile dosyasını editör modda açın.
  3. içerisinde en üste veya en alta: export PATH=”$PATH:/Users/KULLANICI ADINIZ/flutter/bin” yazın.
  4. Daha sonra Control (^) + x kombinasyonu ile dosyadan çıkın.
  5. Kaydedilsin mi uyarısına y tuşuna basıp ardından enter’a basarak dosyayı kaydedin.
  6. Ardından ismi değiştirilsin mi diye soracak, hiçbir şey değiştirmeden enter’a basın ve aynı dizine aynı isimle kaydedin.

Bu işlemi yaptıktan sonra Terminal’e flutter yazdıktan sonra flutter docs’a erişebilir hale gelmeniz gerekiyor. Eğer flutter’ı bulamıyorsa bir şeyi yanlış yaptınız demektir.

İlgini çekebilir:  Otoyolda Tavuk Yüzünden Kaza Olursa... Sürücülerin Komik Yorumları!

Not: Bunun için terminali bir kez kapatıp açın. Herhangi bir dizinde “flutter” komutunu çalıştırın.

4) Android Studio’yu İndirin

Emulatörlerimizi ve SDK’ları temiz bir şekilde indirebilmek için Android Studio’ya ihtiyacımız var. Android Studio’yu indirmek için web sitesi üzerinden download butonuna basabilirsiniz.

Dosya indikten sonra ilgili dosyayı açın ve Android Studio iconunu uygulamalar klasörüne taşıyın. Aramaya Android Studio yazarak setup’ı çalıştırın ve kurulumu tamamlayın. Kurulum aşamasında Android SDK’ları kurduğunuza emin olun.

Kurulum bittikten sonra Android Studio’nun açılış ekranında Configure > Plugins yolunu izleyin. Arada yerine Flutter yazıp gerekli eklentiyi indirelim.

5) Xcode’u İndirin ve Kurulumu Tamamlayın

Apple Store üzerinden Xcode programını indirin. İndikten sonra gerekli kurulumları yapıp programı çalışır hale getirin. Yapmanız gereken ek bir şey olmadığı için bu bölümü uzun tutmayacağım.

6) Editör için Visual Code’u İndirin.

Kolay bir yazım sağladığı için önerilen ide olarak Visual Code’u indirin. Visual Code’u indirmenizin ardından sol barda eklentiler bölümüne gelip Flutter yazıp aratın. Gerekli dosyalar indikten sonra ide Flutter ile Dart dilinde uygulama geliştirmeniz için hazır hale gelecek.

İlgini çekebilir:  (İroni) Huawei P30 Pro'nun Mükemmel Zoom Yeteneğini Keşfedin!

7) Eksik Olup Olmadığını Kontrol Edelim

Flutter kurulumunda herhangi bir programın eksik olup olmadığını Terminal üzerinden kolay bir şekilde tespit edebiliyoruz. Bunun için Terminal’i açıp flutter doctor yazıp center’a tıklıyoruz. Karşımıza gerekli olan programlar ve uygunlukları gelecek. Sol tarafında tik varsa başarılı olmuşuz demektir.

Kurulum henüz bitmedi. Android lisansımızın olması gerekiyor. Bunu da yine Terminal üzerinden halledebiliriz. flutter doctor –android-licanses yazıp center’a tıklatıyoruz ve karşımıza çıkan uyarıları Y yazıp enter’layarak kabul ediyoruz.


Bütün bu adımları uygulamanızın ardından ilk Flutter uygulamanızı açmaya hazır hale geldiniz. Bunun için Visual Code uygulamamızı açıyoruz. cmd + shift + p kısayolunu kullanarak üst tarafta arama paletimizi açalım. Daha sonra Fluter: New Project’e tıklatın. Proje ismini girin ve devam edin. Gerekli kurulumlar gerçekleştikten sonra lib klasörü içerisindeki main.dart dosyasını düzenleyerek ilk uygulamanızı oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bu uygulamayı çalıştırmak için yine aynı kısa yolu kullanarak (cmd + shift + p ) üst tarafta paleti açıyoruz. Burada Select Devices’i seçtikten sonra istediğiniz emulatörü seçip center’a tıklatıyoruz. Emulatörümüzün açılmasının ardından Visual Code üzerinde F5’e tıklatarak uygulamamızı emulatöre build ediyoruz.

Yazar: Berkay Çatak

Öyle süper bir geliştirici değilim, kendimi anlatmam gerekirse kısaca her şeyi öğrenmek için el atan biri diyebilirim. Bu zamana kadar MeTekno.com adresinde ve Bqloo.com adresinde yazarlık yaptım. Birçok haber girerek kullanıcıların ilgisini en iyi çekecek konulara odaklandım. Hayatım boyunca da bunu devam ettireceğim.

Ses Kayıt Cihazı Nasıl Alınır?

YouTube’da Videoların Altına Atılmış En Komik Yorumları Derledik!