in ,

Koronavirüs’ten Korunmak İçin Telefon, Klavye, Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Dünya’yı son aylarda kasıp kavuran, Dünya Sağlık Örgütü’nün kırmızı alarma geçmesine neden olan Koronavirüs geçtiğimiz günlerde maalesef ülkemizde de görüldü. Bunun üzerine insanlar virüsün yayılmasından korkarak marketlere akın etti. Bunun yanında insanlar sağlıklarını korumak için çevresinde bulunan şeyleri de dezenfekte etmeye başladı. Bu yazımızda” Koronavirüsten korunmak için telefonumuzu, bilgisayarımızı, klavyemizi, faremizi nasıl temizleriz?, Koronavirüs bu tür elektronik aletlerden bize bulaşır mı?” bu sorulara yanıt vereceğiz.

Koronavirüs’ten Korunmak İçin Telefonumuzu Nasıl Temizlemeliyiz?

Her gün telefonumuzu ve telefon kılıfımızı aşağıdaki şekilde temizlememiz gerçekten büyük önem teşkil ediyor. Günlük hayatta sık sık ellerimizi yıkasak da ellerimizi yıkamadan önce telefona temas ediyoruz. Eğer elimizde bir mikrop varsa telefonumuza bulaşıyor, elimizi yıkamamızın ardından tekrar telefonu elimize aldığımızda telefona bıraktığımız mikrop tekrar elimize geliyor. Bu nedenle elimizi yıkamamızın pek de bir anlamı kalmıyor.

İlgini çekebilir:  Wikipedia'dan Emre Belözoğlu'na Çirkin Saldırı! İsmini Ne Diye Değiştirdiler...

Yakın zamanda teknoloji devi Apple telefon kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir rehber paylaştı. Bu rehberde iPhone cihazlarımızı nasıl temizleyebileceğimiz anlatılıyor. Apple, cihazlara zarar gelmeden temizlememizi sağlamamız için %70 izopropil alkollü mendil veya clorox dezenfeksiyon mendili kullanarak temizleme işlemini yapmamızı öneriyor. 

Apple, Aerosol spreyler, çözücüler veya aşındırıcı maddeler kullanmadan ürünleri temizlememizi öneriyor. Aynı zamanda kullanılan ürünleri doğrudan cihaza püskürtmemizden kaçınmamızı istiyor.

Koronavirüs’ten Korunmak İçin Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Koronavirüs’ten korunmak için herkese açık alanlardaki bilgisayar klavye ve farelerine dokunmamaya özen gösterin. Klavye ve farelere dokunan kişilerin el hijyeninin durumunu bilmediğiniz için olası bir virüsü siz de kapabilirsiniz. Bilgisayar klavyeleri çok hassastır. Eğer yanlış bir işlem yaparsanız klavyenin bir daha çalışmamasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle klavyenizdeki virüsleri temizlerken dikkatli olmanız gerekiyor.

İlgini çekebilir:  Sosyal Medyada Her Gördüğünüze İnanmayın! Nihat Hatipoğluna Sorduğu İddia Edilen Soru

Yumuşak bir bez yardımı ile klavyenizi ve farenizi silebilirsiniz. Yumuşak beze çok az miktarda dezenfektan veya kolonya sıkabilirsiniz. Direkt olarak klavyeye veya fareye spreyi püskürtmekten kaçının. Bu elektronik devrelerin sağlığı için çok önemli.

Yazar: Berkay Çatak

Öyle süper bir geliştirici değilim, kendimi anlatmam gerekirse kısaca her şeyi öğrenmek için el atan biri diyebilirim. Bu zamana kadar MeTekno.com adresinde ve Bqloo.com adresinde yazarlık yaptım. Birçok haber girerek kullanıcıların ilgisini en iyi çekecek konulara odaklandım. Hayatım boyunca da bunu devam ettireceğim.

Google Play Android Uygulama İmzamı Kaybettim

Google Play İçin JKS Dosyanızı Kaybettiyseniz Kesin Çözüm Burada!

21:00’da Tüm Türkiye Sağlık Çalışanlarını Desteklemek İçin Evlerinden Alkışladı!