in

HahaHaha SevimliSevimli YUHYUH ÜzüldümÜzüldüm SinirlendimSinirlendim

İlk Olarak 3310’da Çalışmış! Shazam’ın Muhteşem Hikayesi!

Chris BARTON geçtiğimiz günlerde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğine katılan değerli konuşmacılardan birisiydi. Kendisi Shazam şirketinin kurucu ortaklarından birisi.

Cumartesi günü etkinlikte konuşmacı olan Chris BARTON, Shazam’ı nasıl kurduklarını, hangi aşamalardan geçtiklerini ve şimdi ne durumda olduklarını bizlerle paylaştı. İşte Shazam’ın muhteşem hikayesi!

Tanımayanlar için Shazam’ın ne işe yaradığını kısaca anlatmak gerekirse; Shazam duyduğunuz bir şarkının ismini bulmanızda size yardımcı oluyor. Telefonunuzdaki uygulamayı açıp şarkıyı 15 saniye dinletiyorsunuz ve Shazam’ın sihri size şarkının ismini söylüyor!

Chris BARTON Shazam fikir aşamasındayken girişimlerine insanların inanmadığını ve böyle bir teknolojiyi kullanamayacaklarını belirtip destek olmadıklarını belirtti.

Girişim için ekip toplanmış ve hayata geçirmek için ilk olarak dinletilecek olan şarkının dışındaki gürültülerin engellenmesine odaklanmışlar. Çünkü eğer bir kafede otururken veya dışarıda bir şarkıyı ses kaydına alırsanız insanların gürültüsü ve bas patlamaları ile karşılaşırsınız. Hal böyle olunca ses kaydını daha sonra dinlerseniz hangi şarkı olduğunu siz bile anlayamayabilirsiniz.

İlgini çekebilir:  iPhone XI Sızdırıldı! Arkasını Komple Kamera Yapın Hepimiz Rahatlayalım!

Shazam’ın ekibi sesi ayrıştırma kısmında çok zorlandıklarını ve artık pes etme noktasına gelmişler. Fakat bir gün Chris BARTON’ın aldığı bir mesaj gidişatı tamamen değiştirmiş. Mesajda ekibin kodu kırdığını ve artık dinletilen müziğin isminin bulunabildiği yazıyormuş. O zamanlar Apple Store’un olmadığını ve müzik sektörünün hala gelişmemiş olduğunu düşünürsek muhteşem bir başarı.

O dönemlerde müzik sektörü henüz dijitalleşmediği için ellerinde çok fazla veri yoktu. Bu nedenle ekip bütün için büyük bir veritabanı yaratmış. Veritabanının oluşturulması için lise ve üniversite öğrencileri çalıştırılmış. Birleşik Krallıkta bulunan piyasadaki bütün CD’lerde bulunan sanatçı adı, albüm adı, albüm kapak fotoğrafı kısaca parmak izini alıp kaydetmişler. İlk lansmanda yaklaşık 1.7 milyon şarkı veritabanlarında kayıtlıymış. Shazam’ın bünyesinde şuan ise 50 milyondan fazla şarkı bulunuyor!

İlgini çekebilir:  Mars 2020 Aracı İle Mars'a İsmini Gönder!
Shazam’ın ilk zamanki çalışma notları.

Shazam ilk olarak 3310 isimli efsane telefonda çalıştırılmış. O zamanlar iPhone bile yok! Chris BARTON’ın söylediğine göre 4 haneli bir telefon numarası gerekiyormuş. Arama yanıtlandıktan sonra sistem şarkının 15 saniye boyunca dinletilmesini istiyor, dinletildikten sonra ise görüşmeyi sonlandırıyormuş. Bu işlemler bittikten sonra kullanıcının telefonuna SMS olarak şarkı ismi gönderiliyormuş.

Shazam ilk lansmanını 2002 yılında yapmış ve bu mükemmel teknolojiyi insanlara duyurmuş. İlk lansmanın ardından 6 sene boyunca Apple Store açılana kadar şirket iflasın eşiğine gelip çok zor şartlar altında geliştirilmiş.

2008 yılında Apple Store’un ilk lansmanı yapılmış ve iPhone cihazlara eklenmiş. Apple Store’un lansmanının ardından mağaza için çok az uygulama çıkmış. Apple Store’un ilk lansmanından beri en iyi uygulamalardan birisi Shazam olmuş ve şimdiye kadar 1 milyar’dan fazla indirilmiş. Hala Shazam’ı her ay 8 milyon yeni kullanıcı indirip deniyor.

İlgini çekebilir:  macOS İçin Temiz Flutter Kurulumu - Kolay

Yazar: Berkay Çatak

Öyle süper bir geliştirici değilim, kendimi anlatmam gerekirse kısaca her şeyi öğrenmek için el atan biri diyebilirim. Bu zamana kadar MeTekno.com adresinde ve Bqloo.com adresinde yazarlık yaptım. Birçok haber girerek kullanıcıların ilgisini en iyi çekecek konulara odaklandım. Hayatım boyunca da bunu devam ettireceğim.

Doğa Tarafından Ele Geçirilmiş 16 İnsan Yapıtı

Türk Telekom Sil Süpür Çıkmıyor Hatasının Kesin Çözümü