in

Google Play İçin JKS Dosyanızı Kaybettiyseniz Kesin Çözüm Burada!

Google Play Android Uygulama İmzamı Kaybettim
Google Play Android Uygulama İmzamı Kaybettim

Google Play’de yayınladığınız bir uygulamayı güncellemek için uygulamayı yayınlamak için build alırken .jks dosyası ile imzalamanız gerekiyor. Bu imzalama işlemi sayesinde Google hesabınıza korsanlar izinsiz giriş yapmış olsa bile eğer .jks dosyasına sahip değillerse uygulamalarınıza asla güncelleme gönderemiyorlar.

JKS Dosyası – Android İmza Nasıl Sıfırlanır?

Fakat bazen uygulama sahipleri de yaşadıkları talihsiz olaylarla .jks dosyalarını, imzalarını kaybedebiliyorlar. İnternet üzerinde yeterince kaynak olmadığı için uygulamadan ümitlerini kesiyorlar… Biz bu yazımızda sonuç aldığımız yöntemi paylaşarak sizlerin mağduriyetini gidermeye çabalayacağız.

Yazımızda madde madde nasıl sıfırlayacağınızı, uygulamanıza nasıl güncelleme gönderebileceğinizi anlatacağız. Eğer maddeleri atlamadan ilerlerseniz sizin sorununuz da en geç üç iş günü içerisinde çözülecektir. JKS dosyasını yani Android imzasını sıfırlamak için ilk olarak Google ile iletişim kurmanız gerekiyor. İmzanızı kaybettiğinizden, bu uygulamanın sahibi olduğunuzdan bahsetmeniz ve sahipliğinizi kanıtlamanız gerekiyor.

Google kısa sürede size dönerek yeni bir jks dosyası oluşturmanızı ve bu jks dosyasını .pem türüne çevirmenizi istiyor. İşlemleri gerçekleştirmenizin ardından dosya ile birlikte maili cevaplayacaksınız. Ardından bir kaç gün içerisinde uygulamanıza yeni .jks dosyanız ile güncelleme gönderebileceksiniz.

İlgini çekebilir:  Wikipedia'dan Emre Belözoğlu'na Çirkin Saldırı! İsmini Ne Diye Değiştirdiler...

1) Google’a Durumu Bildirin!

Diğer adımlara geçebilmeniz için bir Google yetkilisi ile iletişim kurmanız gerekiyor. Bu nedenle size vereceğimiz link üzerinden Google’a ulaşmalısınız. Karşınıza çıkan formu doldururken dikkat etmeniz gerekenler:

  1. Uygulamanın sahibi olduğunuzu kesinlikle belirtin.
  2. Formu İngilizce doldurun.
  3. Uygulamanızın bağlı olduğu firma / şirketteki konumunuzu ekleyin.

Sahipliğimi doğrulamak için aşağıdaki bilgileri eklerde fotoğraf olarak gönderdim. Not: Uygulama yayınladığınız Google Play Console ekranındaki profil fotoğrafınız ekran görüntülerinde aynı olmalı.

  • Bu yöntemi uyguladığım startup’ımın uygulaması için Google’da bir bilgi paneli mevcuttu. Bu bilgi paneli sahipliğinin ekran görüntüsünü,
  • Twitter hesabına giriş yapıp profilinden çektiğim bir ekran görüntüsünü,
  • Google Search Console’da site isminin göründüğü bir ekran görüntüsünü,
  • Google Play Console’da uygulama panelinden bir ekran görüntüsünü ekledim.
İlgini çekebilir:  Direksiyonsuz Araba mı Olur? İşte Yeni Tesla Modeli

Bu adımda başvuru yapmanız gereken link: https://support.google.com/googleplay/android-developer/contact/otherbugs

Not: Link üzerinden imzanızı kaybettiğinize dair olan şıkları seçerek ilerleyin.

2) Google’a PEM Dosyasını Gönderin!

Google’dan aşağıdaki şekilde bir mail geldiğinde bu adıma geçebilirsiniz. Mail’de yazan işlemleri yapmak için internet üzerinde neredeyse hiç doğru kaynak yok. Bu nedenle bu yazımızda olabildiğince açık bir şekilde her şeyi anlatarak sizi yönlendireceğiz.

İmza oluşturma hakkında bir fikriniz yoksa inceleyebilirsiniz: https://developer.android.com/studio/publish/app-signing.html#generate-key

2.1) JKS Dosyası Pem Dosyasına Nasıl Dönüştürülür?

İlk olarak bir jks dosyası oluşturmamız gerekiyor. Ardından bu dosyayı .pem türüne çevirmeliyiz. Fakat jks’den pem türüne doğrudan bir çevirme sanıyorum ki maalesef tam olarak mümkün değil. Bu nedenle jks dosyamızı ilk olarak PKCS12 türüne yani .p12 türüne dönüştüreceğiz. Ardından .p12 dosyamızı .pem dosyasına çevireceğiz.

2.1.1) JKS Dosyası .p12 Türüne Nasıl Dönüştürülür?

JKS Dosyamızı .p12 türüne dönüştürmek için cmd veya terminal üzerinden dosyamızın bulunduğu konuma gelmemiz gerekiyor.

İlgini çekebilir:  Kayıp Kedi Nasıl Bulunur? Kayıp Kedi İlanı Ver!

daha sonra aşağıdaki kodu terminal / cmd ekranına düzenleyerek yapıştırın.

keytool -importkeystore -srckeystore [DOSYA ADINIZ.jks] -destkeystore [MY_FILE.p12] -srcstoretype JKS -deststoretype PKCS12 -deststorepass [ŞİFRENİZ]

[DOSYA ADINIZ.jks] => dizinde bulunan .jks uzantılı dosyanın adı.

[ŞİFRENİZ] => .jks dosyanızı oluştururken belirediğiniz şifre.

Not: Köşeli parantezleri kaldırmayı unutmayın!

Eğer her şey sorunsuz bir şekilde ilerlediyse bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Bu adımda son olarak .pem dosyasına çevireceğiz.

2.1.2) .p12 Dosyası .pem Türüne Nasıl Dönüştürülür?

Aynı dizinde aşağıdaki kodu terminale veya cmd’ye yazıp çalıştırınız.

openssl pkcs12 -in DOSYA ADINIZ.p12 -out DOSYA ADINIZ.pem

İşlem sonunda aşağıdaki gibi üç adet dosyaya sahip olacaksınız:

3) .pem Dosyası İle Maili Yanıtlayın

Bütün bu işlemlerin ardından sahip olduğunuz .pem dosyası ile Google’ın gönderdiği maili yanıtlayın.

Bütün bu işlemlerin ardından bir kaç gün içerisinde oluşturduğunuz jks dosyası ile uygulamanıza tekrar güncelleme gönderebilir hale geleceksiniz.

Yazar: Berkay Çatak

Öyle süper bir geliştirici değilim, kendimi anlatmam gerekirse kısaca her şeyi öğrenmek için el atan biri diyebilirim. Bu zamana kadar MeTekno.com adresinde ve Bqloo.com adresinde yazarlık yaptım. Birçok haber girerek kullanıcıların ilgisini en iyi çekecek konulara odaklandım. Hayatım boyunca da bunu devam ettireceğim.

Güldürürken Düşündüren, Düşündürürken Ağlatan Asgari Ücret Tweetleri

Koronavirüs’ten Korunmak İçin Telefon, Klavye, Bilgisayar Nasıl Temizlenir?